"Ne každé zlato třpytívá se,
ne každý, kdo bloudí je ztracený.
Stáří, když silné je, neohýbá se,
mráz nespálí hluboké kořeny.

Z popela oheň znovu vzplane,
ze stínů světlo vzejde náhle,
až zkují ostří polámené,
nekorunovaný zase bude králem."
- J. R. R. Tolkien - Aragorn

Japonsko, samurajové

27. dubna 2010 v 14:49 | Ettelëa |  Velké smetiště
Pokud vám přijde, že už jste tenhle článek někde viděli, tak ano, máte pravdu, viděli. Dneska jsem se totiž rozhodla přidat pár článku z mého starého blogu a tady je článek o Japonsku, které miluju!

Hlavní město: Tokio
Rozloha: 377 835 km²
Nejvyšší bod: Fudži
Jazyk: Japonština
Náboženství: Šintoismus, Buddhismus
Státní zřízení: Konstituční monarchie
Císař: Akihito
Měna: Japonský jen

A teď, jak jsem k Japosnku vůbec přišla....

No...je to dost divné, ale k Japonsku jsem se dostala přes jeden animovaný seriál - Naruto...Jo, je to japonské anime a já ho sleduju v japonštině s českými titulky. A právě japonština se mi začala moooc líbit, tak jsem se mrkla na nějaké slovíčka, pak písmo a už se učím japonsky psát...No a pak jsem se začala logicky zajímat i o samotné Japonsko...Jejich kultura, náboženství, zvyky, příroda. Miluju tu zemi! A díky tomu jsem se začala také zajímat o Buddhismus, o Buddhu....a jaká země je typicky buddhistická? Tibet! Tibet je mojí nejoblíbenější zemí spolu s Japonskem...A díky Tibetu jsem se dostala i k dalajlamovi...No, tak to je moje cesta k východní kultuře a myslím si, že tady jsem se konečně našla...jóga (já dělám powerjógu), Tai - chi (na to od března chodit začínám), čaje..
O Japonsku se toho dá napsat mnoho a pro první část jsem si vybrala Samuraje. Příjdou mi důležitou součástí Japonska, proto jimi začínám. myslím, že Japonsko bez Samurajů by nebylo Japonskem....(Čerpala jsem z Wikipedie)

ČÁST PRVNÍ - SAMURAJOVÉ


Kdo byli samurajové? Samurajové byli japonští bojovníci. Vynikali především svou oddaností císaři. Byli cvičeni už od útlého věku.... Pro Samuraje byla vždy nejdůležitější čest, nebylo pro ně hanbou zemřít v boji, ale padnout do zajetí...Nesnesli, když je někdo urazil....V tykovýchto případech Samurajové páchali Seppuku.

Co je to Seppuku? Spíše je známý výraz Harakiri, který však není příliš slušný. Seppuku je vlastně sebevražda. Samuraj, páchající seppuku si vlastně probodl břicho a pak, aby příliš netrpěl mu byla uťata hlava.

V období Edo se seppuku stala rituálem s pevně stanoveným postupem:
Nejprve byla připravena tatami, na níž se umístil velký bílý polštář. Svědkové rituálu se diskrétně postavili k jedné straně. Samuraj, často oděný do bílého kimona, poklekl na polštář ve formálním stylu, na patách. Za ním a nalevo klečel jeho kaishakunin, často blízký přítel, i když jeho povinnost v tomto rituálu nebyla velmi populární. Jeho úkolem bylo ochránit sebevražedného samuraje před utrpením velké míry bolesti a to tak, že mu usekl hlavu poté, co si samuraj rozřízl břicho. Před samurajem ležel na lakovaném podnose nůž. Když se samuraj cítil připravený, rozvázal si kimono a odhalil břicho. Jednou rukou zvedl nůž a druhou rukou z něj sňal pochvu, kterou odložil stranou. Když se takto připravil, rozřízl si břicho z levé strany na pravou. Čepel poté v ráně obrátil o 90 stupňů. Mnoho samurajů ale nemuselo vytrpět tuto neuvěřitelnou agonii, jelikož kaishakunin splnil svůj úkol při prvním náznaku samurajovi bolesti. Plně dokončený řez, známý jako jumonji a jeho vykonání bylo považováno za velmi impresivně vykonanou seppuku. Je nezbytné říci, že psychický stav samuraje byl před spácháním seppuky velmi důležitý. Známe několik příběhů o samurajích, kteří ztratili vyrovnanost a v některých případech pak byli přímo donuceni seppuku vykonat. Koneckonců, samurajové byli také jen lidé, a možná že jen díky celoživotní přípravě mohli seppuce čelit s předstíranou chladnokrevností.
Proč by se samuraj rozhodl, anebo by od něj bylo očekáváno, spáchání tohoto hrůzného činu? Je více důvodů, například:
  • Junshi: následoval po smrti samurajova pána. Samuraj, který ztratil pána, se nazýval ronin. V období Eda byly sebevraždy roninů zakázané, jelikož to bylo považováno za nehospodárné.
  • Kanshi: sebevražda z protestu. Samuraj se v tomto případě zabil aby přesvědčil svého pána o něčem, když jiné formy přesvědčování neuspěly.
  • Sokotsu-shi: při této formě se samuraj zabil jako odškodnění za provinění, které spáchal.
(zdroj: encyklopedie Wikipedia)

Co vlastně v překladu znamená slovo Samuraj? Samuraj = ,,ten, jenž slouží"

Oblečení Samurajů: Základním prvkem Samurajova oděvu bylo kimono. Nosilo se každou roční dobu, v zimě se nosila teplá kimona, v létě kimona z hedvábí. Také na vlasy se kladl důraz, Samurajové je nosili dlouhé, svázané do uzlu

Samurajova výstroj: Samurajové jsou známi svými zvláštními brněními s maskami. Jejich meče se nazývají katany a nosili je připevněny k pásu omotaného okolo pasu a vpředu svázaného. Samuraj byl ale vždy ozbrojen, ikdyž jen třeba dýkou.

Filmy o Samurajích:
  • Sedm Samurajů (neviděla jsem)
  • Odvážní mužové (taky ne)
  • Poslední Samuraj (viděla jsem- jeden s nejkrásnějších filmů!)
  • .....
Poslední Samuraj:Film poslední Samuraj má úúúžasný soundtrack!!! (Hans Zimmer)Zatím sajónara!

(Více informací Wikipedia)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Schimi ^_^ sb♥ Schimi ^_^ sb♥ | Web | 27. dubna 2010 v 16:16 | Reagovat

Šintoismus to je co?:D Jé mit katanu to byl poklad bych si vyvěsila nad poslel nebo rači ne ještě by mě spadla a probodla :D Asi se na ten film kouknu trailer je zajmavej

2 Lily Addams Lily Addams | Web | 27. dubna 2010 v 17:23 | Reagovat

Napodobeninu katany mám doma :-)

3 iness iness | Web | 27. dubna 2010 v 18:05 | Reagovat

film poslední samuraj sem viděla a je to krásný a tu hudnu skládal Hans Zimmer!! skládal taky hudbu pro BHD :D a jinak nevim...já sem o tom jestli mám ráda japonsko asi nepřemejšlela :D ale ten článek je docela zejímavej :D až busdu velká tak možná do Tokia pojedu :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama