"Ne každé zlato třpytívá se,
ne každý, kdo bloudí je ztracený.
Stáří, když silné je, neohýbá se,
mráz nespálí hluboké kořeny.

Z popela oheň znovu vzplane,
ze stínů světlo vzejde náhle,
až zkují ostří polámené,
nekorunovaný zase bude králem."
- J. R. R. Tolkien - Aragorn

Vánoce za dveřma

9. prosince 2010 v 19:20 | Ettelëa |  Deník
Nejdříve k novému designu - dělala ho opět moje skvělá kamarádka Hedvika neboli Kiriki von KoKo JamBo, její blog najdete TADY!!!, ale už dlouho je pozastaven. A teď k tématu.


Blíží se už třetí adventní neděle. Není to skvělé?! Tento týden mi ale přišel nějaký divný. Byla jsem taková nějaká unavená a docela protivná. Taky škola mě poslední týden nějak nebrala. Zato jsem se zase konečně po dlouhé době pustila pořádně do čtení. Vždyť je zima,  dlouhé zimní večery se přímo nabízejí k tomu, aby byly stráveny s hrnkem horkého čaje či svařeného vína s dobrou knihou. Jak jsem tady už říkala, nedávno jsem dočetla skvělou knihu od Carol Berg - proměna, což je první díl trilogie o démonech, přátelství, lásce a spoustě dalších věcí, které dobrá fantasy kniha obsahuje. Knihu jsem měla půjčenou od kamarádky, takže jsem ji nakonec musela samozřejmě vrátit, ale kniha mě tak zaujala, že si celou trilogii přeju k Vánocům. A nyní čtu taky skvělou knihu. Jmenuje se Hra o trůny 1 - Píseň ledu a ohně. Další skvělá fantasy z temného středověku, plná statečných rytířů, zrádců, podivných bytostí a zlovlků. Kniha příjemně plyne a zaujme, tak kdyby jste třeba nevěděli, co k Vánocům, rádi čtete a ještě radši čtete fantasy, tak vřele doporučuju!
Nedávno byl Mikuláš a protože jsem se k tomu tady zatím nedostala, píšu o tom teď. U nás v Místku (ve Vidlákově - pochopí jen někdo :D) jsme jako každý rok měli akci - Přineste si zvoneček, rozsvítíme stromeček. A zase přijel Leoš Mareš. Jo, myslím přesně toho trapného moderátora Novy. Ano, šla jsem se tam podívat, ale nebylo to kvůli Mareše. Zkrátka jsem myslela, že tam nějakým způsobem načerpám vánoční atmosféru, ale to jsem se krutě mýlila. Celá akce byla jen hloupým divadlem. Leoš na pódiu uprostřed náměstí mlel bez ustání ty své hovadiny (slušně řečeno), pak se i trošku připil, takže mlel ještě více. Zapěla tam Tereza Kerndlová se svými tanečnicemi, které tam trapně poskakovaly na namrzlém, kluzkém pódiu. Dále tam zpívala jakási skupina anglické písničky a okolo náměstí pochodovala četa jakýchsi podivných pekelníků, kteří si asi spletli Mikuláše s Masopustem. Zkrátka děs. Celé náměstí navíc blikalo svítícíma čertíma rohama, které tam měl asi každý... prostě rádoby americké, blikající a šílené Vánoce... Ale co to mělo společného s Vánocemi u nás? My jsme křesťanská země, máme své tradice (nebo přesněji měli). Na Mikuláše má přijít Mikuláš s čertem a andělem a ne Leoš a Kerndlová. Advent, to je období klidu a očekávání a ne šíleného blikání a podivného zpěvu, kecání o ničem a rachotu ohňostroje. nelíbilo se mi to, s českými Vánoci to mělo pramálo společného. To už si opravdu není naše země schopna udržet alespoň nějaké tradice? jsme opravdu tak hloupí, že se budeme trapně opičit po americe? Ubohé... A když se na to podívám z jiné stránky - je přece krize, jak všichni tvrdí, tak proč proboha naše město vyhodí tolik peněz (určitě to muselo stát s celým Marešem a Kerndlovou balík) za něco takového, místo, aby ty penze dali do něčeho užitečného? Náš stát začíná být ubohý...
No, ale teď to zkusím zakončit něčím veselejším. Jak jsem už řekla, blíží se třetí adventní neděle, na svícnu vzplane už třetí svíčka. Pokuste se chvíli zastavit a zamyslet se, o čemže to vlastně Advent a celé Vánoce jsou. Je to období klidu, radosti, očekávání. Období, kdy by všichni měli být se svými blízkými. Období, kdy by si lidé měli vzájemně pomáhat (ale to by měli dělat pořád). Zkuste si zajít na nějaký koncert do kostela, poslechněte si koledy a na chvíli se zastavte. vždyť Vánoce nejsou o neustálem shonu a stresu, kolik dárků nám ještě chybí a kolik druhů cukroví napéct, to jsme si z toho udělali my, moderní lidé. přeju Vám příjemnou třetí Adventní neděli!

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Caddy Caddy | Web | 9. prosince 2010 v 20:55 | Reagovat

Tu atmosféru jsi popsala krásně (myslím ty zimní večery)... Ale bohužel mě nějak dlouhé nepřipadaj. Vlastně vůbec nestíhám a na čtení bohužel není čas :-( Ale to se snad spraví...

A máš pravdu... Naše země začíná být ubohá... Do našich Vánoc se cpe Santa Klaus, na svátek Mikuláše chodí většinou už jenom čerti - a spíš jenom hnusné příšery, které jsou opilé a dělají hluk. Copak tohle jsou nějaké tradice??

2 Lily Addams Lily Addams | Web | 9. prosince 2010 v 20:57 | Reagovat

Bohužel, nedávno mě nálada na vánoce nějak a ne mou vinou....ach jo....no ale snad se to nějak spraví...na knížky teď nemám moc času....ale zase dělám jiné věci :-)

3 Lily Addams Lily Addams | Web | 9. prosince 2010 v 21:01 | Reagovat

oprava: nějak přešla

4 Rabe Rabe | Web | 11. prosince 2010 v 11:49 | Reagovat

krásný dess, vanoce jak nechutně se to blíží O_O  už aby bylo po nich, Mareš je prostě trapák novy

5 Lúthien Lúthien | Web | 11. prosince 2010 v 13:17 | Reagovat

Taky je mi líto, že Kiriki už není na blogu aktivní :( Já nesnáším poameričťování českých vánoc. Proč si máme na okno věšet Santa Clause? Kdykoli zajdu do nějakého obchodního centra, které hýří kýčovitými ozdobami, ani se mi nechce vánoce slavit.
Kéž bych měla čas na čtení knížek! Já teď trávím život čtením dějepisu a učením gramatiky.

6 Lúthien Lúthien | Web | 11. prosince 2010 v 18:32 | Reagovat

Vážně?? Tak jí musíš přemluvit, ať se zase na blog vrátí! Nebo se jí aspoň zeptej, jestli by neudělala layout :-D

7 SoulSister SoulSister | 12. prosince 2010 v 6:50 | Reagovat

Ta atmosféra je opravdu krásně popsaná. Na Vánoce sem se moc netěšila, protože bych neviděla svýho Idola... :D ale teď se opravdu hodně těším :D

8 J.T. J.T. | E-mail | Web | 12. prosince 2010 v 17:05 | Reagovat

Vánoce jsou vánoce a nikdo nám neobjasní tu atmosféru...například já...jakmile začne ten advent, venku napadne sníh, a teploměr ukazuje mínusy...tu atmosféru prostě cítím. Vzduch voní jinak než třeba v létě (a není to kouř z komínů) prostě tak nějak vánočně..sama to nedokážu vyjádřit :D
Jo a u anii na blogu jsi psala o Hraničářově učni...pokud si nechceš knížky kupovat stáhni si e-booky, jsou na uložto.cz já jsem našla soubor, který obsahuje prvních pět dílů :http://www.ulozto.cz/3886929/flanagan-john-hranicaruv-ucen-zip tohle je myslím ono, je to v pdf formě. Je teda pravda, že když čteš na počítači tak z toho po chvíli začnou bolet oči, ale nastav si hodně velká písmenka a vydržíš klidně i hodinu :-) a vřele to doporučuju! Jsou to skvělé knížky!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama