"Ne každé zlato třpytívá se,
ne každý, kdo bloudí je ztracený.
Stáří, když silné je, neohýbá se,
mráz nespálí hluboké kořeny.

Z popela oheň znovu vzplane,
ze stínů světlo vzejde náhle,
až zkují ostří polámené,
nekorunovaný zase bude králem."
- J. R. R. Tolkien - Aragorn

Poslední setkání

23. ledna 2011 v 17:39 | Ettelëa |  Jednorázovky
Když se dívám na nějaký seriál, který mě zaujme, tak se do něj dokážu úplně vžít a pak příběh zažívám spolu s postavami. Mám radost, když ony mají radost a pláču, když zemřou. jedním z těch seriálů jsou i Tudorovci. Konečně jsem shlédla i poslední díl a musím říct, že jsem opravdu plakala. Konec byl velkolepý, smutný a dojemný. Byl to jistě velký král a mrzí mě, že jeho smrtí prakticky skončila dynastie Tudorovců. Jeho syn po šesti letech vlády zemřel, Marie Tudorovna mě zklamala, myslela jsem, že by mohla být dobrou královnou, ale za své krátké vlády si vysloužila přezdívku Krvavá, neboť upálila mnoho protestantů v zoufalém pokusu nastolit opět katolickou víru a pak nastoupila vláda Alžběty I., které se říká Zlatý věk. Ano, byla dobrou královnou, ale po její smrti zanikli i Tudorovci... Myslím si, že je to vynikající seriál, hodně založený na pravdě, podle toho, co jsem četla a rozhodně ho můžu jen doporučit... A toto je jen taková malá povídka, ale ani se to nedá nazvat povídkou. Prostě mě ten konec moc vzal a tohle z toho vzniklo - rozhovor Jindřicha se Smrtí. Pzn. Ten citát na konci samozřejmě není mé tvorby, ale byl také v Tudorovcích a říkal ho tam lord Surrey.
Poslední setkání


Stáří je kruté… Je kruté belhat se o holi, shrbený a pokořený nemocí, s vědomím, že mé srdce se brzy zastaví navždy. Kdysi jsem býval mocným králem, mladým, silným a mocným, ale ty časy jsou nyní pouhou vzpomínkou, nyní už zbyl jen pokroucený stín někdejší slávy.
Cítil jsem, jak se tlukot mého srdce zpomaluje a je stále tišší a tišší a bál jsem se. Ano, bál, toho, že po své smrti budu nadobro zapomenut. Tyto obavy sžírají všechny vládce a nedopřejí jim klidu v duši… Nechtěl jsem, aby si mě lidé pamatovali, jako seschlého starce s ohnutým hřbetem, ale jako mocného, mladého krále. Mládí… Jak bych si přál být opět mladý, ale čas je neúprosný, nenahraditelný. Nemůžeme jej zastavit, ani vrátit zpět, ale můžeme minulost zachytit pomocí písní, básní, či obrazů, tak jako to udělal mistr Holbein, díky Bohu za to. Upřel jsem zrak na svůj portrét a zaplavily mne bolestné vzpomínky. Přesto jsem se pousmál, nezapomenou, jistě ne.
"Mistře Holbeine, to je dobře provedené." S těmi slovy jsem malíře mávnutím ruky propustil a osaměl. Stál jsem tam a čekal, čekal na tu jedinou jistotu v mém životě. Čekal na to setkání s ní. Věděl jsem, že ten den jednou přijde a nyní byl tu a já se bál. Je to snad hřích? Byl jsem na to setkání však připraven, jen mi bylo líto, že mu musím čelit sám, ztracen a opuštěn, shrben a nemocen.
"Takže jsi tady," řekl jsem, aniž bych se otočil. Cítil jsem, že tam je. Stojí u dveří, bledá a zlověstná a čeká na mne tak, jako vlk čeká na svou kořist.
"Co chceš?" Znal jsem však odpověď.
"Je čas." Měla tichý, konejšivý hlas.
"Vím, vím." Chvíli bylo ticho. " Co myslíš? Bude si mě lid pamatovat?" Otázal jsem se s pohledem stále upřeným na svou podobiznu zachycenou na plátně rukou šikovného malíře. Z toho obrazu na mne shlížel hrdý král. Byl jsem vůbec někdy takový? Nelže ten obraz? Napadlo mne.
"Ano. Ano, lidé si na tebe budou pamatovat, budou na tvou vládu vzpomínat, ať už v dobrém či ne. Ale příběhy o králi Jindřichu VIII. se budou vyprávět ještě stovky let."
Usmál jsem se, vždyť to bylo mé přání… Opíraje se o svou hůl jsem se dobelhal k oknu, abych naposled pohlédl na nebe. Poslední pohled na slunce v jehož záři se sníh třpytil jako tisíce drahokamů až oči přecházely. Krásný den k odchodu….
"Byl jsem dobrý král anebo špatný?"
Vzduch se zachvěl, když přistoupila blíže. "To nedokážu říct, ale myslím si, že jsi nebyl ani dobrý ani špatný. Byl jsi člověk a podle toho ses také choval."
"Udělal jsem spoustu chyb…"
"To ano, ale byl jsi člověk a vy, lidé často chybujete."
"Ale já NEBYL obyčejný člověk! Nebyl, rozumíš?! Byl jsem KRÁL!" Udeřil jsem pěstí do stolu, ale ne tak silně, jak bych si přál. Síly mne opouštěly.
"Král je však také jen člověkem. Král nebo pasák, na tom nesejde… Nakonec se se mnou stejně všichni jednou setkají a předem mnou jsou si všichni rovni, král, stejně jako chuďas. Ale polož si otázku, byl jsi vůbec někdy šťastný?"
Povzdechl jsem si.
"nevím, možná občas. Některé chvíle byly jako prozářené sluncem, ale nakonec je vždycky opět zakryl černý mrak. Myslím si, že králům není souzeno žít šťastný život." Mé tělo se roztřáslo v záchvatu kašle a nohou projela ostrá bolest. "Stáří je tak kruté… Přál bych si být zase mlád."
"A prožít celý svůj nešťastný život od začátku?"
"Nešťastný…? Ne, vždy nebyl nešťastný, s ní ne…Jano… Ale tu sis také vzala, příliš brzy…" Rozplakal jsem se. "…příliš brzy. Miloval jsem ji, tolik jsem ji miloval."
"Byla to láska?"
"Ano!"
" A nemiloval jsi spíš jen to, že ti dala dítě? A co tvé děti?"
"Ty jsem také velmi miloval, dal jsem jim vše, co jsem mohl…"
"Vskutku? Vzpomeň na Marii, na Alžbětu a na svého syna. Byla to skutečně láska, to co jsi k nim choval?"
"Co ode mě chceš? Tak co?!"
"A co tvé manželky?"
"Ne, netrap mě, prosím, přestaň…"
Nepřestala. "Co Kateřina? A co ubohá Anna, vzpomínáš si přece na sladkou Annu? A mladá Kateřina Howardová? Co povedly? Proč zemřely?"
Zaúpěl jsem.
"Vzpomínáš? A co tvůj přítel, Thomas More? A Cromwell? A všichni ti, co kvůli tobě dali hlavu na špalek? Kvůli čemu zemřeli? Ach, Jindřichu… Tolik promarněných životů, tolik smutku pro nic za nic…"
"Tak CO? Co ode mě chceš?" Byl jsem zoufalý a nešťastný.
"Lituješ svých činů? Lituješ těch ztracených životů?"
"K čemu lítost? Ta už nic nespraví… Ale lituji…lituji…" Slzy mi smáčely tvář.
Dlouho mlčela. "Opravdu bys chtěl svůj život žít ještě jednou?" Otázala se pak. Teď jsem mlčel já. Nakonec jsem se k ní však otočil s odhodláním v očích. Stáli jsme nyní tváří v tvář - já, král a ona, Smrt. Zase jsem byl chvíli oním hrdým králem se vztyčenou hlavou.
"Jen, kdybych mohl napravit své chyby. Ale nyní jsem už příliš unaven životem. Pojď příteli, rád s tebou půjdu."
Přikývla, ale stále vyčkávala. "Takže jsi připraven odejít, s klidnou duší?"
Zkřivil jsem tvář a ušklíbl se. "Klid v duši jsem za živa nenašel, snad tedy po smrti…"
Přistoupila až ke mně a já ucítil ten chlad. "Odejdi v pokoji, králi Jindřichu." A pak jsem se už ponořil do vše pohlcující tmy. A to ticho a klid, jaký jsem ještě nikdy nezažil… Jano! Má milovaná Jano!
***
"Šťastný život je ten, v duši klid, druh rovný Ti. Ni zášť, ni svár. Moudrost spojená s prostotou. Noc zproštěná všech starostí…V duši klid…"
***
A tak, 28. ledna 1547 navždy odešel král Jindřich VIII. Nejspíš opravdu není panovníkům souzeno žít šťastný život. Ani Jindřich za svého života neměl v duši klid, ale snad jej nalezl alespoň po smrti. Zemřel, ale nikdy nebyl zapomenut. Král Jindřich VIII. se spolu se svou dcerou Alžbětou I. stal jedním z největších panovníků Anglie a jeho činy žijí dál…

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Nessa Nessa | Web | 23. ledna 2011 v 19:29 | Reagovat

Tudorovcov som pozerávala.Zbožňujem historické filmy a seriál o histórií je o to lepší. Nevidela som ešte všetky časti a musím povedať, že ma to dosť štve! V TV ich dávajú pre mňa neskoro...Snáď sa mi niekedy podarí pozrieť všetky časti, lebo je to naozaj úžasný seriál.

Krásna poviedka, až ma pri nej mrazilo! A ešte mi aj tá smutná hudba hrala do toho. Div že som sa nerozplakala.Sú tam krásne a hlboké myšlienky.Naozaj sa ti podarila.

2 Delthrien Delthrien | Web | 23. ledna 2011 v 20:53 | Reagovat

Já ten seriál vážně nechápu... Nic proti, ale hromada sexuálních scén, politiku tam pořádně ani neřeší, Jindřich je mladý sexouš...
No prostě typicky postavené tak, aby se to lidem líbilo, než aby to pořádně líčilo historii. Ne vážně, mě se ten seriál prostě nelíbí :-(

3 Lúthien Lúthien | E-mail | Web | 23. ledna 2011 v 21:20 | Reagovat

Krásná vzpomínka na nezapomenutelný seriál. Napsala jsi to opravdu nádherně, myslím, že jsi vyjádřila myšlenku celého seriálu. Ten citát je tolik pravdivý. Já jsem Tudorovce shlédla v pc a vyvolaly ve mně rozporuplné pocity. Nelíbilo se mi, že tam bylo tolik erotických scén, ale to prostředí staré Angli je okouzlující. Všechny herecké výkony byly excelentní. Ale Kateřina (ta mladá) mi hrozně vadila. Docela jsem se těšila, až ji popraví :-D Chtěla bych aspoň na jeden den v té době žít...

4 Lady Vivianne Lady Vivianne | 24. ledna 2011 v 8:46 | Reagovat

Skvělá povídka! Procítěná....ale Tudorovce jsem bohužel neviděla...

5 Ettelea Dragons Ettelea Dragons | Web | 24. ledna 2011 v 11:23 | Reagovat

[1]:  tom případě bych doporučovala díly stáhnout, například pomocí ulozto.cz jsou tam všechny. a moc děkuj za pochvalu....

[2]: Možná ze začátku, postupem času se však Jindřich měnil a seriál se zaobíral i politickými  azejména náboženskými problémy, ale chápu, že se nemusí líbit všem...

[3]: Souhlasím, také bych ráda zažila alespoň jeden den v té době, erotické scény mi tam taky trošku překážely, ale přesto to je velmi dobrý seriál. Děkuji za pochvalu. A k citátu na konci - úplně mě okouzlil anemůžu ho dostat z hlavy, srašně se mi líbí.

[4]: Děkuji, rozhodně doporučuji...

6 Caddy Caddy | Web | 24. ledna 2011 v 17:43 | Reagovat

Krásně jsi to napsala :-) Ale Tudorovce jsem neviděla...

7 Nessa Nessa | Web | 24. ledna 2011 v 18:07 | Reagovat

Ďakujem za užitočný tip, ako si môžem pozrieť..a možno aj tak urobím :D

A vôbec mi to nebude vadiť, naopak, rada sa s tebou spriatelím.Mám z toho raodsť.
Od včerajška stále počúvam soundtracky z Tudorovcov, sú úžasné :)

8 Polgara Polgara | Web | 26. ledna 2011 v 15:55 | Reagovat

Seriál jsem taktéž viděla, někdo možná tvrdí, že je výmysl moderní doby, a že se historii té doby vůbec nepřibližuje, ale osobně si myslím, že je to pravda jen z malé části.
K tomu sexu...v prvních dílech ho tam bylo požehnaně. Navíc, král byl v té době mladý a užíval si své moci ve všech ohlede, tak se není čemu divit. Ale zároveň tento seriál dokázal to, o co se jiné filmy pouze snažili. Nevěnoval se jen Anně, ale i všem důležitým postavám, které s dobou Jindřicha VIII. souvisí a myslím, že se s touto epochou vypořádali se ctí :-)
A k tvé podívce, povedla se ti, i když krátká, vystihla si jí, to co jsi chtěla říct.

9 Vendy Vendy | Web | 27. ledna 2011 v 23:21 | Reagovat

Na Tudorovce se zatím pořád chystám, takže vlastní názor ještě nemám. Po výpravné stránce byl asi udělán perfektně, dějově nevím, uvidím...
Tvá povídka se mi líbila, výčet popravených a jinak zabitých lidí byl docela slušný (a to nebyli všichni).
Máš dobrý styl psaní. Myslím, že sem občas nakouknu...

10 Princessa Pee Princessa Pee | Web | 29. ledna 2011 v 21:41 | Reagovat

Tak mi potom napiš,co si o tom dílku myslíš,jo? Já jen chci vědět jesli je to fakt jen mnou,nebo to zasáhne i ostatní diváky..

11 Princessa Pee Princessa Pee | Web | 30. ledna 2011 v 18:33 | Reagovat

Ano máš úplnou pravdu.. chudák Damon.. =´(

12 Le fille Ash Le fille Ash | E-mail | Web | 31. ledna 2011 v 14:42 | Reagovat

Promiň mi tenhle informační komentář, (je to můj první a zároveň poslední!) ale včera jsi se přihlásila do redakce Numéro Un. Tady jsou další důležité informace! http://numeroun.blogspot.com/2011/01/informace-pro-redaktory.html

13 Puppi Puppi | Web | 1. února 2011 v 8:56 | Reagovat

Ahoj, nechceš spřátelit? Máš moc hezký blog a úžasně píšeš.. :-)

14 J.T. J.T. | Web | 1. února 2011 v 10:53 | Reagovat

ahojky, velice mě potěšilo, že sis na rozhovor vybrala právě mě :D O tom internetovém časopisu jsem už taky slyšela a dokonce se byla podívat na stránkách, uvažovala jsem i že se přidám do redakce, ale trochu jsem to přehodnotila a nakonec na to nemám čas. Samozřejmě, že o rozhovor zájem mám! A to hodně velký. Otázky mi pošli na mejla: jemeny@seznam.cz budu se snažit, co nejrychleji odpovědět!

15 Lady Vivianne Lady Vivianne | Web | 2. února 2011 v 18:16 | Reagovat

Hoj jsem ráda, že se Amethysta líbila...jinak proti rozhovoru nic nemám, naopak, jsem moc ráda :) děkuju, budu čekat na otázky... ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama