"Ne každé zlato třpytívá se,
ne každý, kdo bloudí je ztracený.
Stáří, když silné je, neohýbá se,
mráz nespálí hluboké kořeny.

Z popela oheň znovu vzplane,
ze stínů světlo vzejde náhle,
až zkují ostří polámené,
nekorunovaný zase bude králem."
- J. R. R. Tolkien - Aragorn

List od Nimrala a další pohádky...

26. března 2011 v 16:49 | Ettelëa |  Recenze
Máte rádi pohádky? Rádi posloucháte, když je někdo vypráví? Máte rádi Tolkiena? Pak pokračujte do celého článku....


John Ronald Reul Tolkien se sice proslavil zejména trilogií Pán Prstenů a Hobitem, ale napsal i další díla, jako například knihu List od Nimrala a další příběhy. Kniha obsahuje pohádky - List od Nimrala, Kovář z Velké Lesné, Sedlák Jiljí z Oujezda, Příhody Toma Bombadila a Tulák Rover. V tomto článku se ale nechci věnovat knize, ale verzi něktrých těchto příběhů na CD.

Tyto pohádky na CD mám doma už pár let, ale pořád je velmi ráda poslouchám. Jsou to dvě dvou-CD. Na prvním s názvem Pohádky I. najdeme na 2 CD pohádku Sedlák Jiljí z Oujezda. Dvě CD s názvem Pohádky II. si můžete poslechnout List od Nimrala a Kováře z Velké Lesné. Jsou to pohádky od pana Tolkiena a vypravuje je Ivan Trojan.

Pohádky I.

Sedlák Jiljí z Oujezda
Tento pohádkový příběh vypráví o úplně obyčejném sedlákovi, který má rád svůj obyčejný život a pohodlí. Rozhodně nijak netouží stát se hrdinou, ale přesně to se mu stane. Jednoho dne se mu na pole totiž zatoulá obr a sedlák sebere odvahu a rozhodne se ho vyhnat. Povede se mu to, spíš náhodou, ale přesto se stane hrdinou Oujezda a tato událost odstartuje jeho nový, dobrodružný život, protože za nějakou dobu se v krajích objeví drak a kdo jiný by ho měl vyhnat, než hrdina a miláček kraje. A tak se milý Jiljí vydá na cestu za drakem a zažije mnoho dobrodružství a domů, do Oujezda se nakonec vrátí jako Pán Oujezda, hrabě z Drakonína a Král Malého království.
Můj komentář: Sedlák Jiljí je typicky Tolkienovský. V mnohém připomíná Tolkienovy oblíbené hobity. Je pomalý, má rád svůj klid a řád a má nerad změny a dobrodružství. Přesto se stane hrdinou a nakonec se mu to i zalíbí. Je to veselý, pohádkový příběh pro chvíle oddechu a odpočinku.

Pohádky II.

List od Nimral
Nimral byl docela obyčejný človíček, malíř, ale ne právě úspěšný. Maloval spíše pro radost, než pro užitek. Ale čekala ho dlouhá cesta, na kterou se mu rozhodně nechtělo. Měl souseda, jemenoval se Farský a byl to jeho jediný soused. Přesto s ním neměl nijak dobrý vztah, Farský byl chromý a často potřeboval pomoc, Nimral nebyl zrovna ochotný, měl rád svůj klid, přesto mu vždy pomohl. Farský nikdy nerozuměl jeho obrazům, zato se vyznal v rostlinách a zahradách, což zase nazjímalo Nimrala. Nimral nakonec začal pracoval na svém Velkém obrazu - Stromu. Raději maloval listy než stromy a na tomto obraze usilovně pracoval. Ale nestihl ho dokončit, protože se musel vydat na svou cestu. Odešel a nikdy se nevrátil.
Můj komentář: Příběh samozřejmě pokračuje dál. Nimral odešel do kraje, kde musel tvrdě pracovat, ale nakonec byl odměněn a poslán na zvláštní místo. Nějakou chvíli mu trvalo, než pochopil, že se objevil v krajině svého Velkého obrazu. A byl za ním poslán někdo další - jeho starý soused Farský. A najednou si spolu rozuměli a začali spolu pracovat. Zkrášlili společnou prací to místo a pochopili, že každý umí něco jiného a společně se doplňují. Jejich společná krajina pak byla nazvána Farský-Nimralov. Tento příběh se mi velmi líbí, je zvláštní a není to jen taková pohádka pro malé a je v ní skryto cosi víc. Každý to víc může chápat podle sebe. Malé děti nejsou schopny odhalit, co tento příběh skutečně skrývá. Cesta, Farský, Farský-Nimralov, to vše skrývá víc. A nejvíce se mi líbí konec. Toto je úryvek z úplněho konce, kdy Nimral odešel z kraje, kde předtím žil a nyní žije ve Farském-Nimralově:

Reálný svět: "Myslím, že to byl prostě hlupák," pravil radní Kráčmera. "Nebyl k ničemu. Vůbec nebyl společnosti k užitku."
"Já nevím," ozval se Tintěra, obyčejná učitelská nula. "Nejsem si tím tak jistý: záleží na tom, čemu říkáte užitek."
"Nebyl k žádnému praktickému a ekonomickému užitku," opáčil Kráčmera.
(část vynechána)
"Vy si tedy myslíte, že malování nemá žádnou cenu, že nestojí za zachování, zdokonalování, dokonce ani za využití?"
"Ale jistě, malování se využít dá," pravil Kráčmera. "Jenomže jeho malování se použít nedalo. Je tu dost prostoru pro smělé mladé muže, kteří se nebojí nových nápadů a nových postupů. Ale ne pro tyhle staromódnosti. Soukromé snění. Ten by neuměl namalovat pořádný plakát, ani kdyby mu šlo o život. Samé lístečky a kytičky. Jednou jsem se ho ptal proč. Prý mu připadají hezké! Věříte tomu? Prý hezké! ´Cože? Trávicí soustava a pohlavní orgány rostlin?´ řekl jsem mu. Na to neměl co říct. Budižkničemu jeden."
"Budižkničemu," vzdychl Tintěra. "Ano, chudáček človíček, nikdy nic nedokončil. Jistě, jeho plátna byla ,využita k lepším účelům´, když odešel. Já si ale nejsem tak jistý, Kráčmero. Vzpomínáte na to velké plátno, co s ním po bouřce a záplavě vyspravili ten poškozený, sousední dům? Našel jsem na poli utržený cíp. Byl poškozený, ale dalo se poznat, co na něm je: horský štít a větvička s listím. Často na něj myslím."
"Cože? Vy taky myslíte?" řekl Kráčmera.
(část vynechána)
To bylo naposled, kdy přišla řeč na Nimralovo jméno. Tintěra si však ten utržený cíp schoval. Většina barev se odrolila, ale jeden krásný list zůstal nedotčený. Tontěra si jej dal zarámovat. Později jej odkázal Městskému muzeu, a "List od Nimrala" tam dlouho v koutku visel a sem tam si ho někdo všiml. Nakonec však muzeum shořelo a list i Nimral byli ve své staré vlasti nadobro zapomenuti.

Jiný svět: "Opravdu je velmi užitečný," (chápejte Nimral a jeho krajina) řekl Druhý hlas, "jako oddech a osvěžení. je výborný na zotavení, a nejen to, pro mnohé je to nejlepší předstupeň k Horám. V některých případech dělá divy. Posílám jich tam čím dál víc. Málokdy se musejí vrátit."
"To máte pravdu," řekl První hlas. "Myslím, že tomu kraji budeme muset dát jméno. Co navrhujete?"
"To už dávno vyřešil Zřízenec," odpověděl Druhý hlas. "Na nástupiště je připraven vlak do Farského-Nimralova! Takhle to vyvolává už dlouho. Farský-Nimralov. Poslal jsem jim o tom zprávu."
"Co na to říkali?"
"Oba se rozesmáli. Smáli se, až se Hory rozléhaly!"
- List od Nimrala, J. R. R. Tolkien

Kovář z Velké Lesné
Vypráví o Kováři, kterému byl, jako malému, darován vzácný dar- Stříbrná hvězdička, díky níž mohl opustit skutečný svět a mohl se vydat do Pohádkové (Čarovné) říše a odhalovat jeho kouzla. Často se vydává na daleké cesty Pohádkovou říší a zažívá mnohá dobrodružství, ale jednoho dne nadejde chvíle, kdy se musí hvězdičky vzdát a předat ji dalšímu dítěti...
Můj komentář: Víc o tom prostě napsat nemůžu, je to má nejoblíbenější pohádka, ale každý si ji musí přečíst či poslechnout sám. Obsahuje zajímavé postavy a myšlenky - kuchařský učedník Alf, který není jen tak obyčejný učedník, Kovář - velký cestovatel Pohádkovou říší, Bluma - obyčejný člověk, který nevěří na pohádky a žije jen realitou. Tento příběh je prostě kouzelný a tajemný, takže pokud patříte k lidem, kteří se podobají Kováři a máte rádi sladkosti a pohádky, a rádi se touláte Pohádkovou říší rozhodně doporučuju.

Celkový komentář: Nejsou to ledajaké pohádky pro malé děti, ale jsou kouzelné i pro dospělé, kteří jsou chápaví a ještě úplně nezničení reálným světem. Obsahují zajímavé myšlenky a kouzlo. Opravdu doporučuji jak milovníkům Tolkiena, tak i ostatním, kteří se chtějí ponořit do kouzelných příběhů. Tolkienův styl spolu s příjemným, vvpravěčským hlasem Ivana Trojana tvoří dohromady opravdu povedené CD.

Hodnocení: 100%
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 iness iness | 26. března 2011 v 17:47 | Reagovat

jéé...to chci taky! :)

2 Myšlady de Pendragon Myšlady de Pendragon | Web | 26. března 2011 v 19:53 | Reagovat

pls jak se ta cd jmenují, ten jejich název, díky

3 vivienne vivienne | Web | 26. března 2011 v 21:03 | Reagovat

ono je to i na CD? jéé tak to si musím sehnat :-)

4 Findë Findë | E-mail | Web | 26. dubna 2011 v 21:33 | Reagovat

Já moc ráda všechny Tolkienovy knížky, obzvláště Silmarillion a Nedokončené příběhy...moc pěkné čtení.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama