"Ne každé zlato třpytívá se,
ne každý, kdo bloudí je ztracený.
Stáří, když silné je, neohýbá se,
mráz nespálí hluboké kořeny.

Z popela oheň znovu vzplane,
ze stínů světlo vzejde náhle,
až zkují ostří polámené,
nekorunovaný zase bude králem."
- J. R. R. Tolkien - Aragorn

Střet králů 1,2

6. července 2011 v 21:20 | Ettelëa |  Books in my thoughts
Poslední dobou jsem zanedbávala blog, knihy v mých myšlenkých i celkově čtení a psaní povídek, tak to teď musím dohánět. Postupně tady musím dopsat všechny knihy, které jsem přečetla (i když jich moc není) a začnu Střetem králů od G. R. R. Martina...


Poslední dobou čtu raději trošku starší knižky než ty nové s přehnanými obálkami, které se všemožně třpytí, ale obsah je pochybný. Ty rádoby bestsellery mě poněkud sklamaly, takže teď bloudím po internetu a hledám ty opravdu kvalitní fantasy knihy a Píseň ledu a ohně bezesporu je kvalitní fantasy. Hru o trůny už mám dávno za sebou, dokonce během toho vznikl i myslím že docela úspěšný seriál HBO, který se mi také velmi líbil, ale o něm zítra... Teď zpět ke Střetu králů. Střet králů je druhý díl Písně ledu a ohně a je opět, stejně jako první díl, rozdělen do dvou knih, tedy alespoň, co se týká měkké vazby. Každá kniha má více jak 450 stránek, takže mi tento díl dal zabrat, ale je to opravdu skvělý příběh. Martin je zkrátka mistr a ví moc dobře, jak vytvořit kvalitní a zajímavý příběh, ale ještě více mě fascinuje množství postav. Ano, postav je v tomto díle opět mnoho a všechny jsou do detailu propracované. Každá postava má svůj příběh, svůj originální charakter, svou podobu a své zvláštnosti. Málokdy se mi stane, že k postavám chovám tak silné city, ale tady se mi to stalo. Některé budete milovat, jiné nenávidět, ale každá postava je prostě jiná a svým způsobem skvělá. Já osobně jsem si v tomto díle více oblíbila Tyriona, jehož kapitola převládaly (každá kapitola je psána z pohledu jiné postavy) a Brana, z předchozích dílů mými největšími favority ale zůstávají Arya a Jon. Naopak jsem pocítila čirou nenávist k Theonovi a Tywinovi a Cersei.

Tato část obsahuje spoilery!
Děj se opět točí hlavně okolo známých Starků a Lannisterů. Eddard Stark je mrtvý, jeho dcera Sansa je stále v rukou krutého chlapeckého krále Joffreyho a jeho matky královny Cersei a Arya míří se skupinou darebáku, kteří byli vybráni na Zeď, zpět na Zimohrad. Ani jedna z nich to nemá lehké... Tyrion se mezitím dostává jako pobočník krále do Králova přístaviště a hodlá udělat pěkné změny a hlavně krotit mladého a hloupého krále, což se mu zpočátku i docela daří. Díky Jonovi však také sledujeme dění na Zdi a poté i za Zdí. Divocí v čele s Mance Nájezdníkem míří ke Zdi a spolu s nimi jdou i podivní tvorové... Jak to s Jonem dopadne a co je za Zdí čeká? Ale máme tady taky Daenerys Targaryen - královnu za mořem, která je nyní známá jako Matka draků a ano draci jsou skutečně tady a jsou tři! Tady to rozhodně taky vypadá zajímavě... Daenerys totiž stále věří, že se do Sedmi Království vrátí a usedne na Železný trůn, no uvidíme. Ale na Zimohradu se to začíná taky docela pěkně hroutit. Mladý pán Zimohradu - Bran Stark, který je navíc ochrnutý toho moc nezmůže, ale objeví něco opravdu zvláštního a konkrétně to, že je měničem nebo vlkodlakem a dokáže splynout se svým vlkem Létem, stejně tak i Rickon s Chundeláčem. A na scénu se tak dostává Theon Greyjoy, který se vrací k otci, ale chce mu ukázat, že on je jeho skutečným dědicem a tak se vydá dobýt Zimohrad a sám sebe začne zvát princem. A teď ti králové, kterých je v říši najednou nějak moc. Je tady Joffrey jako král Železného trůnu, dále tady máme Stannise Baratheona, který se pokládá za skutečného dědice Království, jako starší bratr zemřelého Roberta - král Úzkého moře. Jenomže s tím nesouhlasí jeho mladší bratr Renly Baratheon, který chce rovněž vládnout a prohlásí se za krále Vysoké zahrady. Ale to stále není všechno, neboť je tady syn Eddarda Starka - Robb Stark, který je prohlášen za krále Severu a nijak se tomu nebrání. A samozřejmě je tady ještě královna za vodou - Daenerys Targaryen. A takové množství králů, kteří chtějí jeden jediný trůn nemůže dopadnout jinak, než velkou a krvavou bitvou a té se dočkáte v druhé části tohoto dílu.
Konec části, obsahující spoilery!

1. Protože je to skvělá epická, středověká fantasy a četla jsem první díl, ze kterého jsem byla nadšená...

2. Střet králů :)

3. Boj

4. Ztotožnila bych se s Aryou či s Jonem a těmi bych i být chtěla. Naopak bych ale vůbec nechtěla být Sansou nebo Tyrionem - ti to mají těžké. A pak sjou tady postavy, které nemám v lásce (Tywin, Theon, Joffrey, Cersei, Stannis).

5. Prostě skvěle propracované postavy a celkový příběh. Klobouk dolů. Martin je Pan Spisovatel...

6. Tak u měkké vazby je to právě to, že se vám ohýbají rohy a kniha se brzo docela opotřebuje, ale komu to vadí, tak byly vydány i vázané díly (zatím myslím první dva díly).

Takže, jak sami vidíte, je toho moc. Příběh je to opravdu hodně obsáhlý a spletitý se spoustou postav a méně zkušený čtenář se v tom může poněkud ztrácet. No a od toho je na konci druhé knihy dodatek, který obsahuje jména důležitých i méně důležitých postav a všechny rody, které zde můžete najít. Zařadila bych to mezi trochu obtížnější knihu, která se však velmi dobře čte. Mě osobně trochu dělaly problém některé kapitoly, které byly psány z pohledu pro mě nezajímavých a někdy dokonce vyloženě neoblíbených postav. Takové kapitoly mi daly pěkně zabrat a docela jsem se jimi proousávala. Ale na druhou stranu kapitoly mých oblíbených postav, jako třeba Arya, Jon, Sansa, Bran - ty mi utíkaly až příliš rychle. Co se zpracování knihy týče, není to žádný "luxus" jako u nových upířích sérií a podobně. Je vcelku skromné, žádné třpytivé ornamenty, zato pěkná kresba na přebalu. Nyní vychází Píseň ledu a ohně i ve vázané podobě, takže ty knihy budou už trochu kvalitnější. Musím však uznat, že já jsem s mekkou vazbou spokojená a líbí se mi více kreslené zpracování na přebalu v tomto vydání.
No, nezbývá mi, než doporučit všem milovníkům Středověké fantasy, všem nadšeným a náročnějším knihomolům a těm, kteří si oblíbili seriál a nechce se jim čekat do jara :) Rozhodně to stojí za to... Doma mi leží už třetí díl s názvem Bouře mečů a čeká, až se do něj opět ponořím :)

9,5/10

Nakonec bych dodala snad už jen...

Winter Is Comming...


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Myšlady de Pendragon Myšlady de Pendragon | Web | 7. července 2011 v 7:29 | Reagovat

Páni, přemluvilas mne, možná bude brzy na mém seznamu půjčení z knihovny :-)

2 Rabe Rabe | Web | 7. července 2011 v 8:35 | Reagovat

střet králů právě čtu, taky mě uchvátili prostě jsem nemohla odolat :-D  a musím souhlasit že Jon, Arya a Tyrion jsou bezvadní, už je to dlouho co mě nějaká kniha takto zaujala

3 PAN PAN | 31. prosince 2011 v 19:01 | Reagovat

neuvěřitelná kniha, musím říct, že jsem viděla nejdříve seriál Hra o trůny na HBO, který mě zaujal (ikdyž jsem nebyla zrovna fanda fantasy) a pak si rovnou koupila knihu Střet králů, no a teď už čtu III. díl - Bouře mečů, skvělé knihy a musím říct, že po dlouhé době jsem měla v ruce knížky, které nejde jen tak odložit, velmi rychle vás to vtáhne do děje a prostě nemůžete přestat číst, doporučuji :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama